pretlak

Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenníkMagazín

Inšpirácie

Dobré ráno s Matejom Špánikom

Tomáš Nagy, 11.5.2021

Foto: Bild Gates

Matej je dizajnér vo švédskom 🇸🇪 štúdiu SNASK. Keď si pozriete ich sociálne siete a práce, musíte uznať, že je to celkom uletená partia s výbornými nápadmi. Ako to všetko vzniká a ako práve Matej pristupuje k svojej kreatívnej práci sa dozviete tu a teraz. 👇


Kedy väčšinou vstávaš?

Asi rok dozadu som úplne vypustil búdik, čiže momentálne vstávam tak pocitovo. Ale väčšinou vstávam spolu s východom 🌞 slnka, čo vo Švédsku počas leta je niekedy aj o 4:30.  

Čo tvoje ranné rituály? Otvoríš oči a…

Spravím si ranný 🧘 strečing, pripravím raňajky, pozriem jeden diel seriálu (aktuálne “The Real Housewives of Beverly Hills”). V poslednom čase si rád chodím na hodinu zajazdiť do skateparku. Vtedy tam nikto nie je a mám celý park pre seba. 

Si appkový typ? Používaš nejaké na produktivitu?


Nie.

Poster pre Slanted Magazine | Zdroj: snask.com
Poster pre Slanted Magazine | Zdroj: snask.com
Kampaň pre IT spoločnosť EVRY | Zdroj: snask.com
Kampaň pre IT spoločnosť EVRY | Zdroj: snask.com
Kampaň pre IT spoločnosť EVRY | Zdroj: snask.com

COVID-doba všetko zmenila. Ako sa to prejavilo u vás v SNASK?


Prvé 2-3 týždne lockdownu boli dosť zvláštne – nikto nič nevedel, čo bude. Ale myslím, že každý to mal podobne. Postupne sme sa v tom ako si naučili plávať a práca postupne prichádzala. V čase, kedy sme nemali čo robiť, tak sme sa sústredili na veci na  ktoré nebol čas – portfólio, templates, merch a naše social kanály. Tak sme si aspoň upratali v office. Ale to je čisto z môjho pohľadu dizajnéra, neviem presne, ako boli na tom klienti. A forma – home office, asi ako skoro každý. 

SNASK x Buffet Clothing | Foto: Bild Gates
SNASK x Buffet Clothing | Foto: Bild Gates

Na čom teraz pracuješ? (ak to je tajné, tak pssst)


Momentálne pripravujeme re-branding pre klienta, ktorý robí biznis a pracuje na počítačoch. Asi nemôžem viac povedať, haha. Ale už sme v štádiu odovzdávania podkladov, čiže snáď to čoskoro zverejníme online. 

Ale aby som bol trošku konkrétnejší na čom v SNASK-u robíme, tak spolu s firmou LOQI sme spravili kolaboráciu a výsledkom je kolekcia tašiek a púzdier s dizajnom a humorom, ktorý je SNASK-u vlastný. Tašky už sú aj na našom e-shope – snask.com/shop.

SNASK x LOQI | Foto: Bild Gates
SNASK x LOQI | Foto: Bild Gates

Ako vyzerá váš kreatívny proces v štúdiu od doručenia briefu? Máte nejaké “overené postupy” a “recepty na úspech”?


Našim tajomstvom je, že ráno si nasypeme trošku škorice za ľavé ucho a potom ide všetko raz-dva. Ale okrem toho je to o správnom rozbore, nastavení správnej stratégie, niekoľko hodín vymýšľania, prezentácia a potom hotovo. Akurát v SNASK-u máme tú výhodu, že klienti nás oslovujú na základe nášho charakteru, čiže to nám život robí o dosť jednoduchším. Preto klientov vieme dotlačiť k tomu, aby komunikovali trošku zábavnejšie. 🦄

Vizuálna identita pre GET RAW | Zdroj: snask.com
Vizuálna identita pre GET RAW | Zdroj: snask.com
Vizuálna identita pre GET RAW | Zdroj: snask.com
Vizuálna identita pre GET RAW | Zdroj: snask.com

A keď to nejde? Kde hľadáš motiváciu a inšpiráciu?


Keď to nejde tak si brief prečítam detailnejšie, ešte tak 2-3 krát, pokiaľ tam nenájdem nejakú vec, na ktorej by sme vedeli postaviť koncept. Konzultácie tiež dosť pomáhajú. Krátke 10-15 minútové debaty, kedy sa s kolegami o tom rozprávame, a potom vždy vznikne niečo pekné a ružové. 🦩

Dotazník SNASK | Zdroj: snask.com
Dotazník SNASK | Zdroj: snask.com

Ktorá časť dňa je pre teba najproduktívnejšia?


Určite ráno. Poobede som produktívny tak tri minúty každých dvadsať minút.  

Kde naberáš nové skills? Čo ti najviac pomáha pri seba rozvoji? Spomínaš si ešte na tvoj prvý “export”?


Asi nemám na toto priamu odpoveď. Najviac ma posúva asi samotná práca, špeciálne tie projekty, ktoré sa nám podaria. Plus samozrejme konferencie, magazíny a hlavne ľudia s ktorými sa mi dobre pracuje – ale to myslím je na úrovni takých soft skills. Reálne skills naberám keď pracujem s rukami, mimo počítača.

Pamätám si na prvý export z InDesign celkom presne. Boli to vizitky pre jedno gynekologické centrum v Bratislave. Bolo to v roku 2007 a v tom čase som ešte nič neposielal final do tlače. Volal som so svojim kamošom Michalom, aby ma navigoval krok po kroku, kde kliknúť – úplne som bol z toho v strese.

Vtedy som ešte PDF-ka exportoval cez Adobe Distiller – dlhé roky to bol môj najobľúbenejší program, lebo tam boli iba 4 možnosti. Celé to dopadlo tak, že klient si nás k sebe zavolal do ordinácie, aby sme im vysvetlili, prečo sú tie vizitky také veľké. Lebo keď to merali na monitore, tak vizitky mali 20 cm. Ale potom sme si vysvetlili ako funguje obrazovka počítača a ako funguje tlač.

Vizuálna komunikácia pre značku schuh | Zdroj: snask.com
Vizuálna komunikácia pre značku schuh | Zdroj: snask.com
Vizuálna komunikácia pre značku schuh | Zdroj: snask.com

Inšpiratívne odkazy od Mateja

Kessels Krammer

Canada

Purple

Scott Pilgrim vs. the World

Dead Grips, ale aj Shania Twain

savee.it

A ešte 👉 toto!

Zdroj: snask.com

💡 Pre viac inšpirácie hoď follow na Matejov Instagram, skontroluj jeho web, a tiež pravidelne sleduj práce štúdia SNASK.

Navrch stránky To top