pretlak

Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenníkMagazínNOVÉ

Go back Späť
Kreatívne ženy

5 pozoruhodných knižných dizajnov od žien

Dominika Čupková, 23.3.2021

Zdroj: LW&D

Iniciatíva Ladies, Wine & Design Slovakia sa snaží prepájať ženy v kreatívnej komunite na Slovensku. Jedným z ich cieľov je aj rozširovať povedomie o slovenskom ženskom dizajne doma i vo svete. V marci mesiaci kníh sme sa preto rozhodli poukázať na pozoruhodné knižné dizajny navrhnuté ženskou rukou, ktoré máš možno doma aj ty a ani o tom nevieš.

Vydavateľstvo Absynt – edícia Prekliati reportéri

Pavlína Morháčová, od 2015

Prvá Absynťácka edícia, zameraná najmä na prekladovú reportážnu literatúru. Knižky sú dizajnované tak, aby boli skladné do ruksaku i do kabelky, mali svoju drsnosť, odlíšiteľnosť a pritom stále tvorili jednu sériu. Po prečítaní niekoľkých čitateľov na knižke vidno, koľko dobrodružstiev s nimi prežila a koľko zastávok vlaku, či autobusu prešla. A neuberá jej to na šarme. Skôr naopak. Stane sa z nej vetrom ošľahaný literárny objekt.

Zdroj: pavka.sk
Zdroj: pavka.sk
Zdroj: pavka.sk

DISPLAY x APART x Kapitál – edícia .txt

Magda Scheryová, od 2018

Edícia .txt prináša súbor prekladov významných svetových mysliteliek a mysliteľov, ako aj pôvodných slovenských či českých textov, ktoré reagujú na najnovšie filozofické, kultúrne, umelecké a spoločenské fenomény. Tieto eseje sa pohybujú na pomedzí akademického a umeleckého výskumu a angažovanej praxe aktívne sa zapájajú do spoločenskej debaty, exponujú problémy, ktoré ich trápia; ich hlas nie je tichý a rezignovaný, je výrazný a naliehavý. Práve pre tieto hlasy chce byť edícia .txt otvorenou platformou.

Zdroj: apart.sk
Zdroj: apart.sk
Zdroj: apart.sk

Kamil Aujeský – Ako vyrásť v kreatívnom biznise

Katarína Rybnická v spolupráci s Folk a Milk, 2019

Inšpiráciou pre knihu bola úspešná séria videí Marketing Backstage a autor preniesol online obsah do papierovej podoby. Dvadsať neformálnych rozhovorov o dizajne, marketingu, reklame, komunikácii, nových technológiách a sociálnych sieťach muselo mať súčasný a zároveň nadčasový dizajn, aby oslovilo cieľovú skupinu v startupoch, reklamných agentúrach a inovatívnych projektoch. Každý z rozhovorov je farebne odlíšený iným papierom, naopak spoločné je zhrnutie kľúčových tém na čiernom podklade pod titulom „Ako na to“. Kompaktnosť dizajnu umocňujú celostranové fotografie. Súčasťou knihy sú aj ukážky prác jednotlivých respondentov, ktoré sú integrované do rozhovorov.

Zdroj: KATKAT
Zdroj: KATKAT
Zdroj: ncd.scd.sk

Liana Rosinová – Čistá biela je mýtus

Aurélia Garová, 2020

Kniha Liany Rosinovej hľadá významy, ktoré nesie biela farba okrem toho aj v architektúre, umení, dizajne, kultúre a spoločnosti. V štyroch kapitolách, Voda, Mlieko, Kosti a Chlieb, ukazuje, ako ľahko modernistické ideály divergovali od pôvodných zámerov a „z čistoty vody sa stala sterilita (Voda), zo ženskosti sexualita a pornografia (Mlieko), z komplexnosti fašizmus a nacizmus (Kosti) a zo sociálnosti socializmus (Chlieb)“.

Mnohovýznamovosť bielej sa prejavuje už aj na prvý pohľad v materialite knihy, o ktorú sa spolu s Lianou Rosinovou a Šimonom Chovanom postarala grafická dizajnérka Aurélia Garová. Ako autorka postupne dekonštruuje mýtus bielej a čitateľ listuje v knihe, symbolicky sa „znečisťujú“ aj jej strany – hoci sú všetky na pohľad biele, mení sa ich štruktúra a farebný odtieň.

Zdroj: BRAK
Zdroj: aureliagarova.sk
Zdroj: aureliagarova.sk

Katarína Bajcurová – FILLA – FULLA | Osud umělce – Osud umelca

Barbora Šajgalíková, 2018

Katalóg k výstave FILLA – FULLA | Osud umělce – Osud umelca sa venuje tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia: Emila Fillu a Ľudovíta Fullu. Aj keď v prípade týchto dvoch umelcov nešlo priamo o rovesníkov – Filla bol o dvadsať rokov starší od Fullu – ich zástoj v etablovaní moderného umenia v Čechách a na Slovensku považujú kurátori za kľúčový a svojím spôsobom aj porovnateľný.

Zdroj: sng.sk
Zdroj: sng.sk

Ladies, Wine & Design je globálna nezisková iniciatíva pôsobiaca v 280 mestách po celom svete. LW&D bola založená v roku 2015 Jessicou Walsh. Iba 0,1 % kreatívnych agentúr zakladajú ženy a nebinárni ľudia. Naším poslaním je prinášať viac rozmanitosti do kreatívneho priemyslu, najmä v rámci vedúcich pozícií.

Dominika Čupková z LW&D Slovakia

Zdroj: Pavka | APART | SCD | Kapitál | SNG
Navrch stránky To top