Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Zo zákulisia

Full-time, remote, freelance, intern: Aký je rozdiel v pracovných úväzkoch?

Aneta Marcely, 28.11.2021

Uplynulé obdobie prinieslo pri pohľade na zaužívané pracovné normy viacero zmien. Karty zamiešala aj pandémia. Nové trendy sa premietli do ponuky jobov a klasický nine to five režim už dávno nie je jedinou dostupnou voľbou.


Ešte predtým, ako sa pustíme do vysvetlenia jednotlivých pracovných úväzkov, je potrebné ozrejmiť si aj formu spolupráce. A to zvlášť dnes, kedy je home office nový normál aj vo firmách, v ktorých by sme ho pred dvoma rokmi hľadali len márne. Hoci finálna dohoda je predmetom debaty s budúcim zamestnávateľom, predstavíme si najčastejšie typy úväzku a formy práce.

Kancel, remote aj novodobý hybrid

Najčastejšie sme zvyknutí na prácu z kancelárie. Mať svoj stolík, na ktorý si vyložíme obľúbenú fotku a pohár s perami. Doba onlinová podčiarknutá celosvetovou pandémiou však mení pracovné princípy od základov. Vďaka nej nie je ničím výnimočným komunikovať v tíme s ľuďmi, ktorých sme nikdy nevideli (a možno ani neuvidíme). Aké formy spolupráce teda rozlišujeme najčastejšie?

☕️ Práca v office

Klasický model navštevovania kancelárie. Pracovné tímy sa stretávajú v spoločných priestoroch firmy. Čoraz častejším benefitom býva možnosť práce z domu pár dní do mesiaca.

🏖 Remote

Spolupráca, ktorá funguje na diaľku. Uchádzač po prijatí väčšinou vôbec nemá povinnosť navštevovať firmu a môže tak fungovať na úplne inom mieste. Na pláži, v horách, v inom geografickom aj časovom pásme…

💥 Hybridný model

Kombinácia práce v office a remote spolupráce. Eliminuje nevýhody práce na diaľku a zároveň poskytuje vysokú mieru flexibility. Zachytáva súčasný trend a môžeme ju preto vidieť čoraz častejšie.

Práve hybridný model sa ukazuje ako vhodný kompromis s potenciálom fungovať v budúcnosti. V prospech hovorí aj nedávny prieskum, v ktorom sa až 61 % profesionálov vyjadrilo, že by dva až trikrát do týždňa preferovalo prácu z domova. Viacero veľkých hráčov už tieto požiadavky zohľadňuje. Napríklad Microsoft zaviedol možnosť stráviť až 50 % pracovného času mimo kancelárie.

Aké typy pracovných úväzkov poznáme?

Je pre vás podstatná voľnosť počas pracovných dní, alebo hľadáte skôr stabilnejšiu a istejšiu pozíciu? Na otázku neexistuje zlá odpoveď a pri zvažovaní ponuky záleží iba na vašich preferenciách.

Full-time

Po slovensky trvalý pracovný pomer predstavuje najčastejšie inzerovaný typ jobov. Full-time pozície väčšinou vyžadujú predchádzajúce skúsenosti a 160 hodín vášho času mesačne. Ich výhodou je pre uchádzačov najmä istota, stabilita a komfort. Pravidelné odvody rieši zamestnávateľ a vám tak na účet každý mesiac pípne čistá mzda bez zbytočných starostí. 

Jedná sa zväčša o dlhodobý pracovný pomer s možnosťou čerpania dovolenky, PN, stravných lístkov, športovej kartičky alebo iných zamestnaneckých výhod. Dnes už častokrát aj s bonusom občasného home office. Nevýhodou môže byť menšia flexibilita či priestor na vlastné bočné projekty.

👉 Prejsť aktuálnu ponuku full-time pozícií

Part-time

Polovičný alebo skrátený pracovný pomer býva nastavený rôzne. Zamestnávateľ môže požadovať prácu na 80 hodín mesačne, ale aj 40 či 60. Firmy na part-time často hľadajú špecialistu, ktorého nie je treba pri dennej agende, alebo pomocnú silu pre seniornejší tím. Pokiaľ ide o online prácu, štandardom je remote, prípadne si viete pracovný čas prispôsobiť svojim možnostiam. 

Part-time pozície sú preto ideálnym riešením pre odborníkov v danej oblasti, alebo študentov, ktorí hľadajú privyrobenie popri škole a majú limitované časové možnosti. Ocenia ho však aj mamičky na materskej, uchádzači s druhou prácou či s vlastnými projektami. Nevýhodou je nižší zárobok, v nadväznosti na odpracovaný čas, a s tým spojená menšia istota.

👉 Prejsť aktuálnu ponuku part-time pozícií

Freelance

Pojmom freelancer sa u nás často označujú živnostníci. Tí pracujú sami na seba a v mnohých prípadoch nepoznajú šéfa v pravom slova zmysle. Rozlišujeme dva typy freelancerov. Prvým je klasický zamestnanec, ktorý pracuje na živnosť – druhým je akýsi špecialista na prenájom. To znamená, že uchádzač vie zamestnávateľovi ponúknuť odbornosť, know-how či jedinečné skúsenosti. 

Freelance pozície môžu (ale nemusia) byť krátkodobejšieho charakteru, ale pokojne aj na plný úväzok. Freelancer môže spolupracovať s viacerými zamestnávateľmi naraz, na diaľku a odkiaľkoľvek. Najbežnejšie joby inzerované na freelance spoluprácu sú programátorské a developerské pozície, grafici, copywriteri, social media manažéri a rôzni iní kreatívci či marketingoví špecialisti.

Freelancer je sám sebe pánom, čo prináša veľkú slobodu, ale aj zodpovednosť. Takáto práca má mnohé úskalia a nevyhovuje každému. O svoje financie sa musíte starať sami, treba počítať s účtovníkom, ktorý vám pomôže pri každoročnom daňovom priznaní. Pravidelné odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne si taktiež riešite vo vlastnej réžií – a zabudnúť sa veru nevypláca.

👉 Prejsť aktuálnu ponuku freelance pozícií

👉 Zaregistrujte sa aj do našej Databázy freelancerov a získajte nových klientov 

Internship

Stáže sú určené všetkým, ktorí sa chcú naučiť pracovať v kolektíve profesionálov a pričuchnúť k špecifikám danej pozície. Internship ponuky sú väčšinou obmedzené na určité obdobie a môžu byť platené aj neplatené. Nevyžadujú full-time zapojenie, dohoda býva najčastejšie na part-time úväzok. 

Sú vhodné pre študentov či uchádzačov bez potrebného množstva skúseností a chuťou zmeniť to. Naštartujte svoju kariéru a predbehnite rovesníkov ešte počas školy – zvlášť, keď študujete marketing, médiá alebo IT. Reálne skúsenosti vyváži váš budúci zamestnávateľ zlatom. Budú ho totiž zaujímať omnoho viac, ako známky v indexe.

👉 Prejsť aktuálnu ponuku internship pozícií


Šikovných ľudí nikdy nie je dosť a preto máme na Pretlaku širokú ponuku jobov pre každého. 💪